Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
1536
BLOG

Ujawnić oceny pracy sędziów

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Polityka Obserwuj notkę 24
To my obywatele zatrudniamy sędziów. A naszym prawem jako pracodawcy jest wiedzieć jak sprawuje się nasz pracownik sędzia. Jednak sędziowie oraz pisane pod nich prawo konsekwentnie stoją na innym stanowisku. Jak donosi Głos Wielkopolski sędzia Przyłębska mianowana do Trybunału Konstytucyjnego, była negatywnie oceniana za swoje sędziowanie:

Ujawnić oceny pracy sędziów

 

Autor artykułu z Głosu Wielkopolskiego korzystając z prawa dostępu do informacji publicznej poprosił o tę negatywną ocenę. Niestety prezes sądu sędzia Henryk Komisarski odmówił dostępu do tych informacji.

Jesteśmy pracodawcami sędzi Przyłębskiej. Trafiła ona na eksponowane stanowisko sędziego Trybunału, więc tym bardziej mamy prawo wiedzieć jakim sędzią była.

Niestety tym razem prezes sądu ma podstawę prawną do chowania informacji publicznej przed nami, bo art. 106f prawa o ustroju sądów powszechnych utajnia oceny sędziów:

Ujawnić oceny pracy sędziów

Pomijam dziś, czy sędziom jak urzędnikom należy na mocy ustawy tworzyć indywidualne plany rozwoju. Pomijam też, dlaczego dwa różne rodzaje informacji, tj. oceny pracy oraz plany rozwoju jednym i tym samym artykułem, uznano za tajemnicę. Ale sędzia Komisarski miał podstawę odmówić nam dostępu do informacji.

Dlatego, czym szybciej należy znowelizować artykuł 106f, tak by oceny pracy sędziego nie były tajemnicą:

Ujawnić oceny pracy sędziów

Trzy lata temu dałem listę informacji, których ujawnienie zwiększy obywatelską kontrolę nad władzą sędziowską. Za chwile jawne będą deklaracje majątkowe sędziów, jedna z siedmiu rodzajów informacji które powinny być jawne. Mam nadzieję, że na jawność ocen pracy i pozostałe informacje nie będziemy musieli długo czekać.

A na razie możemy się tylko domyślać dlaczego sędzia Przyłębska zasługuje, albo i nie na bycie sędzią Trybunału Konstytucyjnego…

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka