Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski
1406
BLOG

Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków

Paweł Dobrowolski Paweł Dobrowolski Polityka Obserwuj notkę 6

Opinia Polaków o Trybunale Konstytucyjnym znacznie się pogorszyła. O to pogorszenie trudno obwinić jedynie PiS. Bowiem, gdy PiS rządziło w latach 2005-2007 i zwalczało Trybunał, to opinia Polaków o Trybunale się znacznie poprawiła, wbrew usiłowaniom PiS. Tym razem, od czasu ponownego objęcia władzy przez PiS opinia Polaków o Trybunale pogarsza się, ale co ważne, pogarszać się zaczęła zanim PiS objął władzę:

Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

 

Wcześniejsze działania PiS przeciw Trybunałowi nie przekonały nas. A obecne owszem trafiają w zapotrzebowania Polaków. Szukając wytłumaczenia możemy spojrzeć w opinie o Trybunale wśród poszczególnych elektoratów:

Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

Najciekawsze, wnioski z tych danych to, że:

– sympatycy PiS są podzieleni w ocenie Trybunału, prawie tyle samo jest dobrej, co złej opinii, przy dość wysokim poziomie braku opinii,

 

– elektorat Kukiz ma opinię wybitnie negatywną, a elektorat PO bardzo pozytywną

 

– jeszcze większym zaskoczeniem jest elektorat Nowoczesnej, który bardzo podobnie do elektoratu PiS jest za i przeciw Trybunałowi w podobnej mierze, co kontrastuje z bardzo pozytywnym wobec Trybunału stanowiskiem posłów Nowoczesnej.

 

Różnice te ilustruje wykres poniżej przedstawiajacy opinie dobre pomniejszone o opinie złe w rozbiciu na elekoraty poszczególnych partii:

Trybunał w coraz mniejszym poważaniu Polaków

Źródło: CBOS, Oceny instytucji publicznych, Komunikat z badań, Nr 43/2016, marzec 2016

Wyborcy Kukiz nie poważają Trybunału i chcą zmian. Wyborcy PO chcą, żeby było jak przedtem i pokładają nadzieje w Trybunale. Najciekawszy przypadek stanowią wyborcy PiS i Nowoczesnej. Niby tacy odmienni, a jednak bardzo podobni w swym stosunku do Trybunału.

Można spekulować, że niespodziewanie wysoka ocena Trybunału wśród wyborców PiS wynika z ich przywiązania do trwałości i powagi instytucji państwowych. A niespodziewania niska ocena Trybunału wśród wyborców Nowoczesnej wynika z tego, że w odróżnieniu od wyborców PO widzą potrzebę istotnych zmian oraz odejścia od polityki ciepłej wody.

Jeśli zrobić to założenie, że negatywny stosunek do Trybunału jest w dużej mierze tożsamy z kwestionowaniem status quo, to najbardziej potrzebę zmian sygnalizują potencjalni wyborcy Kukiz, Nowoczesnej oraz PiS. O ile politycy Kukiz i PiS odpowiadają na to zapotrzebowanie. To politycy Nowoczesnej lawirują pomiędzy pochwała status quo oraz potrzebą zmiany.

Niebawem będę miał kolejne badania CBOS na temat naszych opinii o Trybunale. Wtedy napisze coś więcej…

W latach 1989-91 pracował z profesorem Sachsem. Absolwent Harvardu. Od 1995 zajmuje się doradztwem gospodarczym - pomaga zarządom i właścicielom spółek w podejmowaniu strategicznych decyzji. W tym czasie brał udział w ponad pięćdziesięciu transakcjach kupna i sprzedaży spółek, z czego około dwudziestu doszło do skutku na łączną sumę ponad 1 miliarda euro. Ekspert Instytut Sobieskiego oraz Warsaw Enterprise Institute. Autor koncepcji wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Publicznego Wysłuchania. Pomiędzy rokiem 2011-2013 prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju, gdzie 10-krotnie zwiększył liczbę współpracowników oraz po raz pierwszy w historii FOR doprowadził do wzrostu środków pozyskiwanych od darczyńców. Opublikował raport szacujący dług publiczny Polski na powyżej 200% PKB, książkę pt. „Podstawy Analizy Finansów Firm” wydaną nakładem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz kilkadziesiąt raportów i artykułów o ekonomii politycznej reform. Członek zespołu ministra sprawiedliwości ds. nowelizacji prawa upadłościowego. Strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka